8 Czosnowska Gromada Zuchowa “Mądre Szczurki”

logo-gromady

Trochę historii…

8 Czosnowska Gromada Zuchowa “Mądre Szczurki” to najmłodsza, bo powołana 4 września 2016r. (początkowo jako gromada próbna)  jednostka harcerska działająca na terenie naszej gminy.

Pomysł utworzenia gromady w Czosnowie zrodził się jednak dużo wcześniej. Już w 2012r. w nowo odrodzonym czosnowskim środowisku harcerskim prowadzone były rozmowy pomiędzy instruktorami i wychowawcami, dotyczące konieczności utworzenia w naszej miejscowości jednostki dla najmłodszych członków Związku – zuchów, czyli dzieci w wieku 6-10 lat.

Ostatecznie, przygotowania do powołania gromady rozpoczęły się w 2015r., kiedy środowisko harcerskie z naszej Gminy powoływało drużynę starszoharcerską – dzisiejszą “dziewiątą”. Drużynowi i przyboczni z radością zaakceptowali fakt, że ekipa w składzie: Filip Kobus, Eliza Kopka, Tomasz Krysiak, Marta Trzaska chce podjąć się tak odpowiedzialnego zadania, jakim jest prowadzenie grupy bardzo młodych ludzi.

Rozpoczęcie działalności gromady wymagało bardzo dużych nakładów pracy jeszcze przed jej faktycznym startem. Kadra opracowała wszystkie niezbędne dokumenty, uzyskała wymagane zgody, ukończyła należne kursy i szkolenia, tak, by we wrześniu 2016r. rozpocząć nabór dzieci.

p1080928

Chętnych do gromady było tak dużo, że nie byliśmy w stanie przyjąć wszystkich dzieci na raz, w trosce o wartość dydaktyczną zajęć. Dlatego chętne pociechy zostały przez kadrę zapisane na specjalną listę rezerwową. W styczniu 2017r. do dotychczasowych członków gromady dołączyły koleżanki i koledzy z listy rezerwowej.