Działania Szczepu, czyli co robimy

27 Czosnowski Szczep Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych to środowisko, które działa w oparciu o Plan Pracy, pisany corocznie w oparciu o potrzeby środowiskowe i sygnały płynące od wychowawców. W kilkuletniej działalności współpracujących ze sobą drużyn harcerskich i gromad zuchowych udało się nam już jednak wdrożyć kilka stałych akcji, nierozłącznie kojarzących się z naszym środowiskiem harcerskim i prowadzonych na służbę mieszkańców Czosnowa i okolic.

Udział we Mszy Świętej z okazji 11 listopada. O tym, jak ważna jest pamięć o najważniejszych dniach z historii naszej Ojczyzny, chyba nie muszę dzisiaj opowiadać. Coroczna Msza Święta, na którą przybywają harcerze z całej Gminy jest najlepszym dowodem na to, że Harcerze są w stanie zmobilizować się i zjednoczyć nie tylko duchowo, ale również fizycznie, by dawać świadectwo swoim rówieśnikom miłości i oddania Polsce. Od kilku lat, Harcerze przybywają na Msze do Kościoła Parafialnego pw. Matki Bożej Królowej Polski w Cząstkowie Mazowieckim.

p1170529p1170521

Rozdajemy siano mieszkańcom Gminy Czosnów pod wigilijny obrus. Choć mieszkamy na wsi, nie wszyscy z nas mają dostęp do nawet najbardziej podstawowych „produktów”, charakterystycznych dla typowego osadnictwa wiejskiego. Jednym z nich jest sianko. Starannie popakowane w woreczki strunowe, wraz ze świątecznymi życzeniami trafia na czosnowskie stoły za pośrednictwem harcerskich wolontariuszy, którzy rozdają je przy wyjściu z Kościoła w Cząstkowie w okresie przedświątecznym.

p1050720

Przekazujemy Czosnowianom Betlejemskie Światło Pokoju. O tej akcji mieliście Państwo pewnie już nie raz możliwość usłyszeć, bo pojawia się ona nawet w ogólnopolskiej telewizji. Betlejemskie Światło Pokoju to iskra, która pali się w Grocie Pana Jezusa w Betlejem, w miejscu jego przypuszczalnych narodzin. Corocznie, przed Świętami Bożego Narodzenia, Harcerze i Skauci z całego świata przekazują ją pomiędzy siebie, by trafić między innymi na nasze polskie ziemie. Reprezentacja Czosnowa już od kilku lat odbiera to światło również do swojego domowego podwórka, by przekazać Ciepło z Betlejem wszystkim mieszkańcom Gminy w postaci gestu na ręce naszych Przyjaciół i Sympatyków.

p1050735p1090114

 

Udział w ostatniej Drodze Krzyżowej przed każdą Wielkanocą. Przed Świętami Wielkiej Nocy katolicy uczęszczają na Drogę Krzyżową – świadectwo cierpienia Pana Jezusa. Reprezentacja harcerzy w pełnym umundurowaniu pojawia się na ostatniej z nich – na tydzień przed Wielkim Piątkiem – dając świadectwo swojej wiary i oddania w służbie wyższych wartości.

p1060699

Akcja harcerska „Sprzątanie Świata”. Dzień Ziemi, obchodzony – w zależności od rejonu świata – w kwietniu lub maju, to doskonała okazja, by wybrać się w teren, do najbliższej okolicy i, najzwyczajniej, pozbierać zalegające w naszym środowisku śmieci. Harcerze doskonale o tym wiedzą i rokrocznie zaopatrują się w worki na śmieci i rękawiczki robocze, wydane dzięki uprzejmości Komunalnego Zakładu Budżetowego, by ruszyć w plener i sprawić, że nasze czosnowskie podwórko będzie choć odrobinę piękniejsze.

 p1070352

1523577_1566593066956338_8332633909924284976_o

To tylko niektóre z działań, jakich harcerze podejmują się na co dzień. Jeśli interesują Państwa bieżące informacje, zapraszamy na naszego fanpage’a na Facebooku.