Nabór – wrzesień 2016

GROMADA ZUCHOWA W CZOSNOWIE – INFORMACJE DLA RODZICÓW

Zapewne dotarła  do Państwa informacja, że we wrześniu w naszej Gminie powstanie gromada zuchowa. Gorąco zachęcamy, by Państwa dziecko stało się jej członkiem.

Nasza organizacja – Związek Harcerstwa Polskiego – to nie tylko to, co krąży w obiegowej opinii. Harcerstwo, to coś znacznie więcej. Dzięki naszemu systemowi wychowawczemu z ponad stuletnią tradycją wychowały się pokolenia młodych Polaków. Dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości ma to niesamowite szczęście, że tak blisko nich – przy szkole w Cząstkowie Mazowieckim od września 2016r. działać będą już trzy jednostki: gromada zuchowa (dla dzieci z klas I-III SP), drużyna harcerska (dla dzieci z klas IV-VI SP) i drużyna starszoharcerska (klasy gimnazjalne i starsze). Dziecko, które stało się zuchem w wieku lat sześciu, może później przejść do drużyny harcerskiej, a następnie starszoharcerskiej, kontynuując swoją przygodę aż do lat szesnastu.

W tym artykule, skupimy się na zapisach do gromady zuchowej. Zuchy to najmłodsi członkowie naszej harcerskiej wspólnoty. Cele wychowawcze przy pracy z zuchami osiągamy przede wszystkim przez aktywną zabawę na zbiórkach, biwakach, rajdach, a także pomiędzy nimi. Nasza organizacja uczy je zaradności życiowej, samodzielności, kształtuje wyobraźnię czy logiczne myślenie. Zwieńczeniem całorocznej pracy (głównie na cotygodniowych zbiórkach) jest letnia kolonia zuchowa, będąca odpowiednikiem obozu harcerskiego.

Opiekę nad Państwa dziećmi w czasie wspaniałej przygody w gromadzie sprawować będą:

-Druh Filip Kobus – drużynowy w stopniu Harcerz Orli z otwartą próbą na stopień instruktorski; w naszej organizacji od 2010r., uczestnik kursu drużynowych zuchowych; zdobył doświadczenie jako zastępowy i przyboczny w czosnowskich drużynach harcerskich.

-Druhna Eliza Kopka- opiekun drużyny, harcerka z otwartą próbą na stopień Harcerki Orlej; ukończony Kurs Wychowawców Kolonijnych, uczestnik kursu drużynowych zuchowych; zawodowo – pracownik domu opieki; prywatnie – mama.

-Druh Tomasz Krysiak- przyboczny, zdobył doświadczenie jako opiekun 9 Drużyny Starszoharcerskiej z Czosnowa w ubiegłym roku; zawodowo- nauczyciel i wychowawca świetlicowy; prywatnie- głowa dużej rodziny.

-Druhna Marta Trzaska- przyboczna; zawodowo- pracownik domu opieki; prywatnie – mama dwójki dzieci.

 

Poniżej przedstawiamy sposób przyjmowania zuchów do naszej gromady. Przyjmowanie zuchów do gromady wygląda trochę inaczej, niż harcerzy do drużyn harcerskich. Ograniczony limit miejsc związany jest z naszym zobowiązaniem zapewnienia Państwa dzieciom najbardziej wartościowych i owocnych zajęć. Rodzicu! Przeczytaj dokładnie całość – unikniemy w ten sposób nieporozumień!!!

Przez cały okres od 1 września do 23 września macie Państwo czas, by razem z dzieckiem przejrzeć nasze materiały promocyjne, strony internetowe, porozmawiać o tym, czy Państwa pociecha chciałaby stać się zuchem. Jest to też doskonały czas na zadawanie ewentualnych pytań – przyszły drużynowy Państwa dziecka, druh Filip Kobus jest gotowy na Państwa kontakt pod numerem telefonu 698 161 289 (najlepiej w godzinach 19:00-21:00), e-mail filip.kobus@zhp.net.pl

23 września w Szkole Podstawowej w Cząstkowie Mazowieckim o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie informacyjne dla zainteresowanych Rodziców. Udział w spotkaniu nie jest obowiązkowy, warto jednak na nim się pojawić, aby poznać szczegóły pracy gromady i zadać ewentualne pytania.

24 września o godz. 11:00 rozpocznie się telefoniczny zapis chętnych dzieci. Jest przygotowane czternaście miejsc – dla siedmiu chłopców i siedmiu dziewczynek. O zakwalifikowaniu Państwa dziecka do gromady decyduje kolejność zgłoszeń, jednak proszę nie dzwonić wcześniej niż o wyznaczonej porze!  Zgłoszenia będą przyjmowane na numer telefonu drużynowego – Harcerz Orli Filip Kobus 698 161 289.  Co w sytuacji, gdy zostaną zapełnione wszystkie miejsca? Wówczas mogę zapisać Państwa dziecko na listę rezerwową.   Moje dziecko nie chodzi jeszcze do pierwszej klasy, tylko do zerówki. Czy może stać się członkiem gromady zuchowej? Państwa dziecko mogę zapisać na listę rezerwową, jednak i tak najpierw z listy rezerwowej (nie zważając na kolejność) przyjmiemy starsze dzieci (I-III SP).   Moje dziecko chodzi już do czwartej klasy, czy może stać się członkiem gromady zuchowej? Nie. Zgodnie z obowiązującymi obecnie w ZHP zasadami uczeń czwartej klasy należy już do drużyny harcerskiej. Państwa dziecko zapraszamy do 10 Czosnowskiej Drużyny Harcerskiej “Ad astra” im. Małego Powstańca.

30 września o godz. 17:30 zakwalifikowane dziecko przychodzi na pierwszą zbiórkę gromady i oddaje podpisaną przez Rodziców deklarację członkowską. Deklaracja jest bardzo ważna – umożliwia nam wpis dziecka do elektronicznej ewidencji Związku Harcerstwa Polskiego, co wiąże się z ubezpieczeniem jego zdrowia w czasie pobytu na zbiórce!     Na tym etapie Rodzice nie muszą płacić składek członkowskich.      Poza pierwszą zbiórką, dziecko ma jeszcze dwie, aby zastanowić się, czy chce być zuchem. Kolejne daty zbiórek to: 07.10 i 14.10. Po tej dacie, wymagamy opłacenia składek członkowskich i zaczynamy kompletować umundurowanie.      W przypadku, gdy jakieś dziecko zrezygnuje ze swojego miejsca w czasie pierwszych trzech zbiórek, na kolejną zapraszamy dziecko z pierwszej pozycji na liście rezerwowej.

Składki członkowskie opłacane są z góry za pół roku kalendarzowego plus wyrównanie za ostatni kwartał 2016r. (październik, listopad, grudzień) w wysokości 10zł miesięcznie (zatem pierwszy przelew wykonają Państwo za 90zł – okres od października do czerwca) Pieniądze przelewane są na numer konta zgodnie z instrukcją, którą rozda drużynowy. Nie przyjmujemy wpłat składek członkowskich w gotówce!!!

To już wszystko. Nie pozostaje mi nic innego, niż uchylić rąbka tajemnicy na temat wspaniałych atrakcji, które przygotowujemy na początek września. Wszystkich naszych Przyjaciół i Sympatyków zachęcam do odwiedzenia harcerskiego stanowiska w czasie Dni Czosnowa. Tylko u nas będzie można za darmo napić się i zjeść coś harcerskiego, zadać pytania odnośnie działania naszej organizacji, czy zagrać w super gry planszowe.  Z kolei dla dzieci w wieku zuchowym przygotowujemy wspaniały tor przeszkód. Na Dniach Czosnowa na scenie nastąpi również uroczyste wręczenie sznura drużynowemu gromady zuchowej.

Macie Państwo dodatkowe pytania? Zapraszam do kontaktu  – drużynowy Harcerz Orli Filip Kobus, telefon 698 161 289, e-mail filip.kobus@zhp.net.pl Mamy również swoją stronę internetową: www.zhp.czosnow.pl oraz fanpage: facebook.com/10cdh

Drużynowy