Obrzędowość gromady

Nasza jednostka organizacyjna nosi nazwę: 8 Czosnowska Gromada Zuchowa „Mądre Szczurki”. Bezpośrednio z nazwą związana jest OBRZĘDOWOŚĆ, czyli zbiór zwyczajów, tradycji i obrzędów stanowiących część tradycji oraz odrębności, wprowadzających specyficzny nastrój oraz integrujących zuchów/harcerzy, działających w danym środowisku.

Działanie gromady oparte jest na bajce-legendzie przedstawionej dzieciom na pierwszej zbiórce – Mądre Szczurki to zwierzęta, które po powstaniu Czosnowa raz w tygodniu spotykały się z dziećmi, by uczyć je rozmaitych rzeczy poprzez wspaniałą zabawę. Szczurki działały na naszych ziemiach dotąd, gdy w okolicy otwarto pierwszą szkołę. Wtedy Mądre Szczurki skryły się w lesie, a legenda głosi, że czekają na moment, kiedy będą mogły ponownie rozpocząć działalność.

Nie tak dawno temu, kiedy pod Warszawą istniała już miejscowość zwana Czosnowem, pewnego razu spotkała się ze sobą cała gromada szczurków. Szczurki bowiem są zwierzętami stadnymi -razem żyją w wielkich rodzinach, bo wtedy ich życie wygląda znacznie prościej. Przyszło im jednak mieszkać tutaj w czasach, kiedy życie ludzi nie wyglądało zbyt kolorowo. Na wsi nie tylko dorośli, ale także i dzieci mieli bardzo dużo pracy – wstawali bardzo wcześnie rano i kładli się na długo po zachodzie słońca. Szczurki, zmartwione tym problemem, postanowiły zająć się nim osobiście. Doszły do wniosku, że tylko wtedy, gdy zaczną spotykać się z dziećmi w odpowiednio młodym wieku, będą mogły umilić im czas, raz w tygodniu odciągając je od smutnych obowiązków i dodatkowo uczyć przez zabawę. Przez wiele lat Szczurki, okrzyknięte przez mieszkańców Czosnowa Mądrymi Szczurkami bawiły się razem z dziećmi, dając im masę pożytecznej wiedzy. Gdy jednak w okolicy otwarto pierwszą szkołę, Mądre Szczurki przestały czuć się potrzebne i odeszły w niepamięć. Przestały pracować z dziećmi i skryły się gdzieś na skraju lasu. Legenda mówi, że teraz Mądre Szczurki czekają na odpowiedni moment, by wznowić swoją działalność.

Drużynowy wprowadza dzieci w obrzędowość „Mądrych Szczurków”, kiedy do gromady na początku pierwszej zbiórki przychodzi króciutki liścik. Koperta z nadawcą „Mądre Szczurki”, adresatem – „Zuchy z Czosnowa”, w środku jedno zdanie: „Jeśli chcecie do nas dołączyć, najpierw bliżej się poznajcie”. Drużynowy pyta zuchy, czy wiedzą, od kogo dostaliśmy list. Po negatywnej odpowiedzi opowiada legendę  o „Mądrych Szczurkach”, co rozpoczyna wspaniałą przygodę.

 

Charakterystyczne dla naszej gromady elementy obrzędowości to:

 • Chusta – żółto-szara noszona przez zuchy i kadrę gromady jako element umundurowania, jest zewnętrznym znakiem symbolizującym przynależność do danej jednostki. Żółty kolor oznacza ser, który jest przysmakiem wszystkich gryzoni, szary zaś – tytułowe „Szczurki” z nazwy gromady;
 • Obrzędowe przyznanie chusty – przyznanie chusty następuje po kilku zbiórkach i jest jednoznaczne z włączeniem dziecka do gromady jako pełnoprawnego członka czosnowskiego środowiska harcerskiego. Dziecko, otrzymując chustę, staje na zuchowe baczność.
 • Krąg Rady – w gromadzie funkcjonuje własne zawołanie na rozpoczęcie Kręgu Rady:

Szczurki szybko się zebrały,
zaczynają swój Krąg Rady.

 

 • Apel – zuchy na apelu ustawiają się w obrzędowy sposób – szóstki tworzą „ogonki”. W taki sam sposób poruszamy się w kolumnie zorganizowanej.

P1080232

 • Kronika – mamy swoją kronikę, która jest pięknie prowadzona przez druhnę Zofię Stopkę (dawniej przez druhnę Martę Trzaskę). W kronice są nasze odciski palców, opisy każdego z naszych spotkań oraz bardzo dużo wspaniałych zdjęć, które pozwolą nam przez długi czas pamiętać  o wspaniałych chwilach, jakie razem przeżywamy. Zobaczcie przykładowe strony z naszej skarbnicy wspomnień:

P1000043

P1000044P1000045

Kronikę mogliśmy sami udekorować podczas naszego pierwszego nocowania. Była to dla nas wspaniała zabawa!

P1000041P1080920P1080923

 • Książka kucharska – jak przystało na gromadę, która zna film Ratatuj, naszą pierwszą zrealizowaną wspólnie sprawnością był kuchcik. W ramach jednej ze zbiórek opracowaliśmy Nasze Kuchcikowo, czyli książka kucharska zuchów.
 • P1000409P1000457
  Wpisaliśmy w niej lubiane przez nas potrawy, które razem z Rodzicami przynieśliśmy na jedno ze spotkań.
  P1000458 P1000459 P1000460
  P1000461 P1000462
  P1000427
  Od tamtej pory, książka kucharska jest dla nas tak samo ważnym Skarbem, jak Kronika.

 

 • Totem – mamy swój własny totem, który jest naszym znakiem rozpoznawczym, odpowiednikiem sztandaru czy harcerskiego proporca. Totem został wykonany własnoręcznie przez druha Tomasza Krysiaka i jego rodzinę.

P1000047a

 • Maskotka – gromada posiada swoją maskotkę- szczurka. Maskotka pełni również rolę buławy głosu w Kręgu Rady. Oznacza to, że mówi tylko ta osoba, która ma w danym momencie na rękach szczurka.

Od rozpoczęcia działania gromady we wrześniu 2016r. do grudnia 2016r. nasz szczurek wyglądał tak, jak widać na zdjęciu u druha Tomasza:

P1080182

Ponieważ szczurek się rozchorował i nie mógł już do nas przychodzić na zbiórki, przywitaliśmy nową, sympatyczną maskotkę w kolorach naszej gromady. Podobnie jak poprzedniego szczurka, bardzo go pokochaliśmy.

P1000202

Od Wigilii harcerskiej 2017 r. nasza gromada może pochwalić się również drugim szczurkiem, którego otrzymaliśmy z rąk Komendanta Hufca ZHP Nowy Dwór Mazowiecki, dh. Marcina Janiszewskiego:

P1060421

 

 • Obrzędowe zakończenie zbiórki – gromada żegna się tradycyjną piosenka zuchową „Czuj zuchy piosenką żegnamy się, piosenka poniesie daleko hen (3x)”, po której następuje puszczenie iskierki w krąg.
 • Obietnica Zucha – Obietnica Zucha, jako najważniejszy moment w życiu każdego zucha, ma niezwykle bogatą obrzędowość, która charakterystyczna jest i będzie dla WSZYSTKICH zuchów, jakie kiedykolwiek będą składały Obietnicę Zucha w czosnowskim środowisku harcerskim. Owiana jest jednak ona tajemnicą i poznać ją mogą tylko te zuchy, które same ją przeżyją.